روشن تاریک

فیسبوک در حال توسعه ابزار سانسور برای ورود مجدد به کشور چین

کمپانی در حال توسعه ابزار جدیدی می باشد که پست منتشر شده توسط کاربران را باتوجه به موقعیت جغرافیایی شان فیلتر می کند.اینطور به نظر می آید که این ابزار بعنوان نخستین قدم جهت ورود به کشور چین می باشد.نیویورک تایمز هم در پی انتشار این خبر اعلام کرده است که بعضی از کارمندان بعلت این موضوع استعفای خود را اعلام کرده اند.

فیسبوک در کشور چین از سال ۲۰۰۹ فیلتر شده است و اکنون فیسبوک جمعیت ۱٫۳ میلیارد نفری چین را موقعیتی مناسب برای خود دیده است.البته در سال ۲۰۱۰ تغییری توسط گوگل برای جلوگیری از بلاک شدن سرویس جستجویش در چین،در آن اعمال شده بود که با این وجود،فیسبوک نخستین شرکتی نیست که چنین کاری انجام داده است.اینطور به نظر می آید که کارهای فیلتر کردن پست ها توسط فیسبوک به شرکت دیگری واگذار خواهد شد.

در روزهای گذشته،بسیاری ها فیسبوک را بعلت پخش کردن اخبار اشتباه و تاثیرش در انتخاب دونالد ترامپ بعنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مورد انتقاد قرار داده بودند.البته مدیرعامل فیسبوک،مارک زاکربرگ در هفته پیش،تاکید بر این موضوع کرد که فیسبوک در حال کار برروی ابزاری جهت فیلترینگ اخبار نادرست می باشد.

البته این کار توسعه ابزار سانسور،میتواند موجب بدتر شدن اوضاع برای فیسبوک شود؛بدین دلیل که اکنون فیسبوک قادر است اخبار را به دلخواه فیلتر کرده و پست هایی که این شرکت دوست دارد را در اختیار کاربران گذارد.

یکی از سخنگویان کمپانی آمریکایی فیسبوک در این زمینه گفته است:

ما مدت بسیاری است که به حضور در کشور چین علاقه بسیاری داریم و هم اکنون مطالعات گسترده‌ای را جهت درک روند کار در این کشور انجام داده‌ایم. با این وجود،هنوز درباره رویه‌ی خود  کشور چین هیچ تصمیمی نگرفته‌ایم.فعلا تمرکز ما برروی کسب‌وکار‌های چینی است تا تجارت شان را در خارج از مرزهای کشور چین تبلیغ کرده و با این کار،کمک به به گسترش کسب‌و‌کار آن‌ها کنیم.

منبع theverge

 

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*