روشن تاریک

سرمایه گذاری عظیم همراه اول در شبکه های نسل جدید موبایل

قائم مقام مدیرعامل ،دکتر حمیدرضا نیکوفر که به سخنرانی در سمینار بین المللی نسل پنجم ارتباطات پرداخته بود،ضمن تشریح وضعیت فناوری تلفن همراه در ایران و جهان گفت: پهنای باند فرکانسی اپراتورها برای توسعه نسل های بالاتر باید چند برابر شود.

دکتر حمیدرضا نیکوفر ابراز کرد: کل پهنای باند فرکانسی اپراتورها حدود ۱۸۰ مگاهرتز است و طی دو سال آینده برای توسعه نسل های بالاتر ارتباطی این مقدار باید به چندین برابر برسد.

قائم مقام مدیرعامل اپراتوراول تلفن همراه کشور اضافه کرد: فرکانس چالش اصلی اپراتورهای ایرانی در توسعه فناوری LTE است. با فرکانس های کنونی توسعه نسل چهار به سختی صورت می گیرد و از هم اکنون باید برای اختصاص ۶ گیگاهرتز فرکانس، نقشه راه توسعه داشته باشیم.

حمیدرضا نیکوفر اذعان داشت: برای تعیین نقشه راه توسعه باند پهن، شاید اروپا بهترین الگو برای اقتباس قوانین و استاندارد ها نباشد؛ از سوی دیگر شاهد پیشرفت چین در این حوزه هستیم و اپراتورهای چینی جزو بزرگترین ها در دنیا هستند.

نیکوفر بیان کرد: چین سه اپراتور بزرگ دارد، در حالیکه اگر می خواست از سیاست های کشورهای اروپایی پیروی کند، الان باید ۴۰  تا ۵۰ اپراتور می داشت.

قائم مقام مدیرعامل اپراتور همراه اول اظهار داشت: ایران طی سالهای آینده فقط در حوزه موبایل به حداقل ۵۰۰ مگاهرتز فرکانس نیاز خواهد داشت.

دکتر حمیدرضا نیکوفردر ادامه سخنانش ضمن با اشاره به سرمایه گذاری عظیم اپراتور اول در شبکه خود عنوان کرد: همراه اول از سال ۲۰۱۳ میلادی بصورت مستمر جهت توسعه شبکه سرمایه گذاری کرده که این سرمایه گذاری در شبکه های نسل ۳و ۴ به حدود یک میلیارد دلار می رسد.

حمیدرضا نیکوفر اینطور گفت: علاوه بر این سرمایه گذاری ها، شبکه وای فای همراه اول نیز راه اندازی شده تا مشترکین ارتباط وایرلس قابل اعتمادتری داشته باشند.

او تاکید داشت: فعالیت های همراه اول منجر به رشد مستمر مشترکین این اپراتور شده، بطوریکه در کشور و خاورمیانه رقیبی در مشترکین دائمی ندارد.

نیکوفر ضمن بیان این موضوع که پنجمین نسل تلفن همراه موسوم به ۵G تنها در حوزه موبایل و مخابرات نیست ابراز داشت: همه صنایع از قبیل خودرو، بیمه، حمل و نقل، پزشکی و شهرسازی باید در این زمینه تصمیم گیری داشته باشند تا بهره وری اقتصادی از این فناوری بالا برود.

وی خاطرنشان کرد: بهره برداری پایلوت از این فناوری باعث می شود که قانون گذاران تصمیمات بهتری برای توسعه بگیرند.

قائم مقام مدیرعامل اپراتور اول ضمن اشاره به اینکه اعضای هیأت مدیره کنگره جهانی GSM از بین ۲۵ اپراتور اول نخست دنیا برگزیده می شوند،اذعان داشت: همراه اول در بین تمامی اپراتورهای بین المللی و ملی رتبه ۲۲ را دارد و این ظرفیت را دارد که یکی از اعضای هیأت مدیره این انجمن باشد.

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*